فرهنگ استفاده از اینترنت

مدیر شهریور ۱۶, ۱۳۹۴ ۰

امروزه یکی از معضلاتی که شاید بسیاری از خانواده ها با آن روبه‌رو هستند فرهنگ استفاده از اینترنت در عصر ارتباطات است. محتوای بد یکی از آسیب های اینترنت می باشد البته این تنها مشکل اینترنت نیست. هر کس در اینترنت ممکن است ناهنجاری‌هایی را دیده باشد که با فرهنگ خودش مغایر باشد.البته می توان گفت اگر این مطالب در روزنامه وارد شود شاید چنین جذابیتی به وجود نیاید و ورود این ناهنجاری ها نشان دهنده رسمی شدن این محتوای بد باشد.شاید زمانی که ناخوداگاه ما بارگذاری مطالب روی اینترنت را مشاهده می کنیم فکر کنیم این حتما یک هزینه و زمان زیادی صرفش شده تا به این مرحله رسیده اما این درست نیست در حقیقت این خاصیت اینترنت و شبکه های اجتماعی است که یک ناهنجاری و بی اخلاقی را تکنیکهای ساده تبدیل به مطالبی جذاب می کند. وقتی یک ناهنجاری در اینترنت قرار می گیرد حتی یک بی اخلاقی،گستره این بی اخلاقی یک بی اخلاقی جهانی می شود یعنی فرض کنید در جامعه ایران اگر اینترنت نبود سقف این بی اخلاقی چه چیزی می توانست باشد و در جامعه های دیگر مثل جامعه مسیحی لائیک و یا غیره سقف این بی اخلاقی ها چه چیزی می توانست باشد؟ اینترنت بدترین ها را در اختیار ما می گذارد.

همان‌طور که مزایای اینترنت بسیار گسترده است و اطلاعات مفیدش جهانی است معایبش و ناهنجاری های آن هم بسیار گسترده و جهانی است. معمولا وقتی با اینترنت سروکار داریم فقط گیرنده این اطلاعات می شویم. وقتی یک ناهنجاری اخلاقی در مقابل ما رخ می دهد حتی در یک خیابان و یا در فضاهای دیگر ما در مقابل آن موضع می گیرد و مقابله می کنیم ولی دراینترنت در مقابل این ناهنجاری ها منفعلانه عمل می کنیم و واکنش نشان نمی دهیم.در استودیوم ورزشی زمانی که بازیکنی خطایی می کند و بی اخلاقی می کند همه از جمله مردم و داور و … اعتراض می کنند و همه این قبح شکنی را اعلام می کنند اما در اینترنت به این صورت نیست هر کسی که در منزل و اتاق خودش نشسسته همان کلماتی که مثلا در ورزشگاه بیان شده است را هم می بیند وهم می شنود و کمتر کسی به انتقاد می پردازد. تصور ما از اینترنت یک تصور وسیله سرگرم کننده است و این خودش آن ابزار مقاومتی را از بین می برد شما زمانی که به عنوان یک وسیله سرگرم کننده به اینترنت نگا ه می کنید ناخودادگاه در مقابل آن ناهنجاری ها مقاومت نمی کنید

در بازی های رایانه ای یک برچسب درجه بندی شده وجود دارد تا پدر و مادر در این خصوص دقت کنند اما در اینترنت چنین چیزی وجود ندارد و این برچسب موجود نیست پس چه باید کرد؟ هر سن واکسن خاصی دارد و درمان باید در زمان خودش باشد. در مورد اینترنت هم یک ممنوعیت وجود دارد.مثلا در بعضی از کشورها استفاده از شبکه وایرلس در مدارس ممنوع است زیرا امواجش روی رشد بچه ها اثر منفی می گذارد. در استانداردهای پزشکی استفاده از کامپیوتر برای کودکان زیر سه سال ممنوع است زیرا اجزای آن تشعشعاتی دارد که برای رشد مضر است.آموزش کامپیوتر خوب است اما استفاده از اینترنت باید محدویت سنی داشته باشد.

جوانان و اعتیاد اینترنتی

امروزه اکثرآ نوجوانان و جوانان از اینترنت استفاده می کنند واز بسیاری امکانات و تهسیلات بی شما ر آن از قبیل فعالیت های بانکی و دسترسی به انواع اطلاعات علمی و سایر اموری از این دست بهره مند می شوند فضای مجازی امکان بر قراری ارتباط و تعاملات بین ا نسانها را در همه جای جهان با کم ترین هزینه و صرفه جویی در وقت فراهم نموده و آنها به سادگی می توانند به خواسته ها و نیاز های خود دست یابند.بنابراین اینترنت وسیله مفیدی است که با ید استفاده صحیح و درست از آن نمود تا در سایه استفاده نا معقول از آن دچار آسیب پذیری نشویم. اینترنت و دنیای مجازی را باید دنیایی مجزا و کاملآ متمایز از دنیای کنونی و واقعی دانست که در آن فرصتی بی نظیر برای جوانان بوجود می آورد تا قادر باشند به سادگی برای خودشان هویتی جدید بسازند هویتی که آرزوی داشتن آن را در دنیای واقعی آن را در سر داشتند بخاطر همین موضوعات آنقدر این محیط تازه برای جوانان جذ اب بوده و به آن دلبستگی پیدا می کنند که بیشترین وقت خود را با آن صرف می کنند این قبیل افراد که مداوم با اینترنت مشغول هستند و همیشه آنلاین می باشند به اینترنت اعتیاد پیدا می کنند و با استفاده متمادی و طولانی مدت و افراط در آن قطعآ دچار عواقب و پیامد های سوء و ناگوار آن می شوند و از طرف دیگر چون والدینشان نیز مهارت لازم برای استفاده از اینترنت را نداشته و وقت کافی نیز برای نظارت و مدیریت بر نحوه استفاده آنها را ندارند مدام از این عمل فرزندشان ابراز ناراحتی نموده و شکایت دارند و از تاثیراتی که ممکن است این فضای گسترده بر زندگی فردی و اجتماعی آنها بگذارد نگران هستند در واقع باید گفت که حق با آنها است زیرا هیچ پدر و مادری دلش نمی خواهد آینده فرزندش تباه شود دلیل آن هم این است وقتی فردی وقت بیشتری را صرف استفاده از این فضای غیر واقعی و مصنوعی می کند دیگر زمانی برای او باقی نمی ماند تا در دنیای واقعی اش بتواند با والدین و یا با دیگران ارتباط و تعامل سازنده داشته باشد در نتیجه فرصت تربیت و بدست آوردن مهارت زندگی فردی و اجتماعی از او گرفته می شود و اگر این اعتیاد او ادامه یابد به تدریج زمینه های آسیب پذیری او به انواع ناراحتیهای عاطفی و روحی از قبیل آشفتگی و عصبانیت و حتی افسردگی بوجود می آید.

والدین عزیز برای رفع معضل اعتیاد اینترنتی جوانان و برگرداندن آرامش روحی به آنها باید توجه نمود که بر خورد نا مناسب و شکستن غرور و شخصیت آنان با ممانعت و قطع اینترنت چاره کار نیست بلکه باید شما برای ترک این عادت زشت و ناپسند به فرزندتان کمک کنید اینگونه که می توانید با محبت و صحبت های منطقی و اصولی با او و آموختن اینکه افراط در هیچ کاری پسندیده نیست از فرزندتان بخواهید بخاطر سلامت روحی خود زمان استفاده از اینترنت را کم نماید همچنین می توانید با صرف وقت بیشتر و مشغول نمودن او به فعالیت های جایگزین و سود مند به تدریج او را از استفاده بی رویه و نابجا از اینترنت منصرف نموده و عادت بد او را از بین ببرید.

معتادان اینترنتی

خانواده ها باید به محض احساس وجود اعتیاد اینترنتی در بین اعضای خود، مراتب را با روانشناسان و متخصصان مربوط درمیان گذاشته و از عواقب آن به شدت جلوگیری کنند. در سال های اخیر استفاده از اینترنت در ایران روندی رو به رشد داشته است و این امر تا بدان جایی پیش رفته که این دنیای مجازی منابع اطلاعات و حتی سرگرمی های کاربران ایرانی را هم دگرگون کرده است. اطلاع از آخرین خبرهای روز دنیا ، ارسال ایمیل و چت با دوستان، به دست آوردن اطلاعات جزئی و کلی از مسائل مختلف، همه و همه نشان از فواید آشکار « اینترنت» در دنیای امروز است، اما آیا به راستی همگان از این ابزار به درستی استفاده می کنند؟ لفظ اعتیاد در وهله نخست تداعی کننده اعتیادهای سنتی همچون اعتیاد به مواد مخدر، قمار و پرخوری است اما در چند سال اخیر نوعی دیگر از اعتیاد رواج یافته است که شاید به جرأت بتوان گفت تعداد معتادان آن از دیگر موارد هم فزونی یافته است و «اعتیاد به اینترنت» یا همان اعتیاد آن لاین نام دارد؛ حضور در رسانه های مجازی، وبلاگ ها، خریدهای اینترنتی، حضور در اتاق های گپ زنی همچون دیگر اعتیادها با جداسازی فرد از خانواده، او را به انزوا کشانده و سلامت جسم و روح او را به مخاطره می اندازد.  روانشناسان اعتیاد اینترنتی را نوعی اختلال روان شناختی- اجتماعی می دانند که شامل نوعی وابستگی رفتاری است و استفاده بیمارگونه و وسواسی از اینترنت را شامل می شود؛ به بیانی دیگر فرد معتاد به اینترنت نوعی احساس به روز بودن در محیط تکنولوژیک می کند که در تحقیقات انجام شده پیامدهای زیستی و روانی بسیاری هم از مشاهده شده است.  اختلال در زندگی ۵۳ درصد معتادان به اینترنت بر اساس یک تحقیق به عمل آمده ۵۳ درصد از معتادان به اینترنت در روابط ازدواج، دوستیابی و روابط بین کودکان و والدین دارای اختلال بوده اند؛ این افراد دنیای مجازی را جایگزین دنیای واقعی خود کرده و تمام وقت خود را صرف این دنیای تهی می کنند . « بیوه مجازی» از جمله عباراتی است که در مورد دنیای مجازی افراد متاهل از آن نام برده می شود؛ حتی در نمونه های شدید اعتیاد به اینترنت، مادر وقت کافی برای رسیدن به فرزندان را ندارد؛ یکی دیگر از مشخصه های رفتاری اعتیاد به اینترنت پرخاشگری در عدم دسترسی به اینترنت است.
از دیگر مشکلات نوعی مسخ شدگی است؛ معتاد اینترنتی قادر به انجام عمل در محیط واقعی نیست و در واقع بیشتر ذهنیات فرد هستند که انرژی معتاد را می گیرند تا اعمال روزانه ی او در محیط واقعی.
بر اساس گزارش های مطالعاتی از «اینترنت» به عنوان یکی از عوامل طلاق نام برده می شود، امری که در خلال آن همسران ضمن توجه بیشتر به دوستان مجازی خود، تمایل دارند که با همسر خود در زندگی مجازی ارتباط داشته باشند تا با آنها به خرید بروند و یا در کارهای اجتماعی شرکت کنند؛ چه بسا کارکنانی که به علت استفاده بیش از حد از اینترنت، بارگذاری های فراوان و عدم توجه و رسیدگی به وظایف اصلی، کار خود را از دست داده اند؛ این گونه است که اینترنت به عنوان پیشقراول انقلاب صنعتی دیجیتال، تاثیرات منفی بر روند زندگی روزمره مردم گذاشته و خطرات خود را از بالقوه به بالفعل تغییر می دهد.

 جاذبه های اینترنت و اعتیاد کاربران
اینکه کودکان بنا بر شرایط کاری والدین و عدم رسیدگی به آنها با چه بازی هایی سرگرم بودند، از جمله عواملی است که چندین سال بعد خود را در قالب اعتیاد به اینترنت نشان می دهد. عامل دیگر به گروه همسالان باز می گردد؛ نوع رفتارها، گرایش ها و شخصیت گرایی تحت تأثیر عامل مهم گروه همسالان قرار می گیرد؛ این امر تا بدان جا پیش می رود که استفاده از اینترنت به عنوان مد اجتماعی در این گروه به وجود می آید.
آن لاین بودن، انگیزه های نوگرایی و تنوع طلبی و ارتباطی را بیشتر فراهم می کند که البته ماحصل آن به ارمغان آوردن مشکلات و عوارض مختلف جسمی و روانشناختی است. فرد در بعد جسمانی به مشکلات بینایی، شنوایی و فیزیولوژیکی و در بعد روانشناسی به مشکلات تک بعدی دچار می شود؛ انسان موجودی اجتماعی است، بنابراین روابط باید در وهله نخست با انسان ها تعریف شود نه با ماشین ها و کامپیوتر که البته در صورت عدم تحقق چنین امری، این موضوع در دراز مدت زیان آور می شود.
درست است که اینترنت فضاهای علمی و رسانه ای را برای کاربران باز می کند اما متأسفانه افراد به شکل تک بعدی به اینترنت اعتیاد پیدا می کنند و خود را از رشد فرهنگی و اجتماعی محدود می کنند. هیچ گونه فرهنگ سازی و آموزش پیش از ورود صنعت به مردم داده نمی شود؛ این اشکال یکی از معضلات عمده است که باید از سوی روانشناسان و متصدیان امور فرهنگی مورد کنکاش قرار گیرد؛ نه تنها در بحث اینترنت بلکه در دیگر امور هم قبل از ورود به کشور باید زمینه سازی های لازمی برای پیشگیری حادثه صورت گیرد.
چگونه است که خانواده ها زمان زیادی را برای امور ورزشی و فرهنگی فرزندان خود صرف می کنند و به مسائل کلان تر بی توجهی می کنند؟ باید از همان سال های کودکی جامعه شناختی فرهنگی و شیوه های زندگی و رفتاری نیز آموزش داده شود . پیشگیری از مواردی همچون اعتیاد به اینترنت که ضررهایی بیش از آنچه گفته شد در بطن خانواده و جامعه می گذارد، خانواده ها باید به محض احساس وجود چنین موردی در بین اعضای خود، مراتب را با روانشناسان و متخصصان مربوط درمیان گذاشته و از عواقب آن به شدت جلوگیری کنند .

فرستادن دیدگاه »