خشونت و ابتذال بازی‌های مدرن با افکار فرزندان‌مان چه می‌کند؟

مدیر تیر ۳۱, ۱۳۹۴ ۰

بازی‌های خشن آثار مخرب روحی و جسمی در کودکان و نوجوانان بر جای می‌گذارند که با توجه به ظرافت فکر و ذهن‌شان جبران آن‌ها شاید برای همیشه ناممکن شود.

بازی های رایانه ای یکی از سرگرمی های کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در عصر جدید است. این بازی های مهیج و پرکشش ساعت ها نوجوان و جوان ما را در مقابل صفحه نمایشگر میخکوب کرده او را از دنیای واقعیات به عالم تخیلات فرو می برد و در این گیر و دار یا چیز اندکی را به او می آموزد و یا چیزی را از او می گیرد، یا اینکه او را در تخیلات بی پایان به حال خود رها می کند.

این بازی ها در کنار محاسن شان گاه آثار مخرب روحی و جسمی در کودکان و نوجوانان بر جای می گذارند که با توجه به ظرافت فکر و ذهن شان جبران آنها شاید برای همیشه ناممکن شود.

در این دنیای پرهیاهوی بازیهای رایانه ای، آنچه بیش از پیش اذهان را به خودش مشغول می کند ورود بازیهای رایانه ای خارجی با مفاهیم و محتوای آمریکایی-غربی به منظور ترویج بی بندوباری و زندگی به سبک غربی ها، آموزش و نحوه استفاده از مواد مخدر و تبلیغات ضد دینی در سطح جامعه و بین مخاطبان مختلف کودکان، نوجوانان و جوانان با قیمت های بسیار نازل است.

دسترسی آسان و بدون کمترین نظارتی از سوی خانواده ها و مسئولان فرهنگی کشور بزرگ ترین آسیبی است که نسل جدید را مورد هجمه و تهدید قرار می دهد.

وقتی در هر سوپرمارکت و بقالی یا سر هر چهارراهی سی دی های بازی رایانه ای خارجی با گرافیک های بسیار بالا و تنها به قیمت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بر صفحه لب تاپ فرزند ۱۵-۱۶ ساله ما عقل و هوش از سرش می برد و چشم و گوش او را کور می کند و عنان از کف اختیار خانواده ها خارج می شود، واقعا باید همه به خود بیایند. مسئولان فرهنگی کشور در کنار شرکتهای تولیدکننده بازی های رایانه ای داخلی و شرکتهای خصوصی توزیع کننده این بازی ها دوشادوش والدین و خانواده ها، نوجوانان و جوانان را از گرداب این بازیهای مخرب نجات دهند و غفلتی که نسبت به ساخت بازی های رایانه ای داخلی با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس صورت گرفته را جبران کنند.

افراط در مصرف بازیهای رایانه ای مخرب است
متأسفانه در یک مقطع زمانی بازیهای رایانه ای خیلی بی در و پیکر وارد کشور شد و الان خوشبختانه از نظر علمی، کارهای پژوهشی زیادی در این خصوص انجام شده است. ضمن اینکه باید اذعان داشت بازیهای رایانه ای فی نفسه آثار مخرب ندارد اما افراط در استفاده از این بازیها مخرب است و تأثیر سوء دارد.

نحوه استفاده از بازیهای رایانه ای بین بچه ها و کاربران از نظر فیزیکی، محتوا، خشونت بازی و صدا و مسائل حاشیه ای که در متن این بازیها مثل خشونت و مسائل جنسی وجود دارد، تأثیر مخرب دارد، «این گونه بازیها باعث ضربه زدن به روحیه افرادی می شود که نه تنها از نظر سنی بلکه از نظر اعتقادی و دینی برای آنها خوب نیست و متأسفانه این بازی ها در اختیار مخاطبان زیادی قرار گرفته است.

طبق آمار رسمی بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ عنوان بازی وارد کشور شده است که این رقم غیر از بازیهای دانلود شده از طریق اینترنت است و قرار بود مرکزی کار ساماندهی بازیها را بر عهده بگیرد و از طریق ساز و کار اجرایی بتوانند آن را کنترل کنند، اما این کار به نتیجه نرسید..

در حال حاضر کل نظارت، کنترل و رسیدگی به بازیها بر عهده بنیاد ملی بازی های رایانه ای است، یک بنیاد خصوصی که در ابتدا با ۱۵۰ هزار تومان بودجه کار خود را در این زمینه شروع کرد، اما در این حوزه سوءاستفاده های زیادی می شود.

متأسفانه بازیهایی که کشورهای آمریکایی و غربی می سازند با قدیم بسیار متفاوت است. آنها از این طریق سعی در تخریب افکار دینی و اعتقادی جوانان و نوجوانان دارند، این بازیها الان از یک عکس فراتر رفته و به این سمت می رود که کاربر در حین بازی، گویی دارد زندگی می کند و این بازی ها به راحتی مجوز می گیرند.

بنیاد ملی قبل از توزیع بازی ها به شرکتهای خصوصی، این بازی ها را بررسی می کند و صحنه های خلاف شئونات اسلامی و دینی را سانسور می کند اما محتوای این بازیها نیاز به تغییر دارد، ضمن اینکه دست شرکتهای توزیع کننده برای سوءاستفاده خیلی باز است این مقوله نیاز به نظارت قوی تری دارد و دولت باید در این خصوص حمایت جدی تر از بازی سازان داخلی کند.

کمبود نیروهای متخصص در زمینه بازی سازی
بومی سازی فرهنگ ایرانی-اسلامی نیاز به عزم جدی مسئولان فرهنگی و حمایت بیشتر آنها از بازی سازان ایرانی دارد.

در بازی سازی کمبود نیروی متخصص و به روز وجود دارد و ما برای اینکه بتوانیم در سطح دوم جهانی رقابت کنیم نیازمند ایجاد رشته دانشگاهی و فراهم کردن زمینه های آموزشی در حوزه بازی سازی هستیم.

در رابطه با بازی سازی کشورهای غربی سرمایه گذاری سنگینی در کشورهای همسایه ایران مانند هندوستان انجام می دهند تا ایران کشور اول منطقه در این حوزه نباشد.

این بازی ساز رایانه ای با اشاره به اینکه برخی دستگاه های فرهنگی در امر حمایت از شرکتهای بازی سازی به صورت منفعت طلبانه برخورد می کنند، می گوید: ما برای اینکه از تولیدات آرشیوی جلوگیری کنیم و بتوانیم به صورت دقیق به بومی سازی در بازیهای رایانه ای دست پیدا کنیم، باید بر اساس نیاز این حوزه برنامه ریزی کنیم نه بر اساس نیاز دستگاهها.

غفلت درساخت بازیهای انقلابی و دفاع مقدس
ساخت بازیهای مرتبط با فرهنگ و تمدن ایرانی، دفاع مقدس و داستانهای قرآنی باید در دستور کار جدی بازی سازان قرار گیرد.

تاکنون نسبت به ساخت بازی با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس غفلت صورت گرفته است، اگر به صنعت بازی سازی به عنوان موضوع جنگ نرم نگاه کنیم، ابزاری برای مقابله با دشمنان است. اما متأسفانه تا به حال نسبت به این موضوع منفعل بوده ایم، صنعت و هنر بازی سازی هنوز ساماندهی نشده است و مشکلات ما به گوش مسئولان نمی رسد، از این رو برای ادامه مسیر رو به رشد صنعت بازی سازی در کشور نیازمند حمایت مسئولان فرهنگی هستیم تا این صنعت به بیراهه نرود.

آموزش، تولید، اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط بین دستگاه های متولی از مهم ترین اهداف راه اندازی این انجمن است و در مجموع هدف ما حمایت از پروژه هایی است که تامین کننده اهداف نظام جمهوری اسلامی است.

اولین پروژه مرکز ساخت بازی با نام “راز روشن” است که مربوط به زندگی شهید “مصطفی احمدی روشن” و تیم های تروریستی است که قالب ملی و انقلابی دارد و امیدواریم با بودجه ای که وعده داده شده پروژه را گسترش دهیم و هم اکنون اعضای این مرکز ۲۰ پروژه تولید بازی ها را در دست تهیه دارند.

فرستادن دیدگاه »