خانواده در تیررس شبکه های ماهواره ای

مدیر تیر ۳۱, ۱۳۹۴ ۰

برنامه‌ریزی جهان غرب در جهت هویت زدایی، دین زدایی، خانواده‌‌ستیزی و خانواده گریزی است و بر اساس این محورها به تولید فیلم و برنامه‌ می‌پردازد. نگاه اساسی فیلم‌هایی که توسط رسانه‌های غربی تولید و از طریق ماهواره به طور رایگان در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد از میان بردن نگاه عفیفانه مرد و زن در خانواده است.

آنها تلاش می‌کنند تا زیور عفاف را به عنوان یک عامل مخرب جلوه دهند و تعهد و پایداری افراد خانواده را نسبت به هم از میان ببرند.آمار نشان می‌دهد که در کشور ما بیش‌ترین مخاطبان تلویزیون را زنان تشکیل می‌دهند. همین باعث شده برنامه‌های این نوع شبکه‌ها با هدف‌قراردادن شخصیت زن و القا کردن فرهنگ غربی به او، سیر تغییر و تحول فرهنگ در ایران را سرعت بخشند؛ تهاجمی فرهنگی که می‌تواند بنیان خانواده را به‌شدت تضعیف کند و به‌دنبال خود، پیامدهای جبران‌ناپذیری به بدنه‌ اجتماع و فرهنگ ایران وارد آورد.

مقدس‌ترین نهاد در کشور ما نهاد “خانواده ” است.این نهاد از صلابت و قدرت برخوردار است، از این رو برخی از سریال‌های ماهواره‌ای، محور خانواده را مورد هدف قرار داده و تلاش می‌کنند تا روابط بین فردی را متزلزل کرده و عدم اعتماد بین افراد خانواده را به وجود آورند.سازندگان سریال‌های ماهواره‌ای می‌خواهند با رواج اختلال جنسی، نهاد خانواده را متلاشی کنند، از دست دادن نهاد خانواده منجر به از دست دادن سرمایه‌های اجتماعی است.نگاهی به عملکرد شبکه‌هایی مانند «فارسی‌وان»، «زمزمه» و «من و تو» بر روی سیگنال‌های ماهواره‌ای و همچنین فعالیت آنها در فضای مجازی، بویژه شبکه‌ تلویزیونی-اینترنتی «زنان تی‌وی» نشان می‌دهد که آنها در پی تغییر آداب رسوم، اعتقادات و روش‌های زندگی در میان مردم (بخصوص بانوان) هستند.

ارتباط‌های جنسی آزاد بین دختر و پسر قبل از ازدواج، از بین بردن حریم بین محرم و نامحرم، داشتن فرزند نامشروع که امری طبیعی تلقی می‌شود، داشتن دوست‌های مرد با داشتن همسر، ترویج اشرافی‌گری، ترویج چشم و هم‌چشمی، ترویج گذراندن وقت به خودآرایی و پایبند بودن به مد روز به‌شکل افراطی، برگزاری مهمانی‌های آن‌چنانی و از همه مهم‌تر، پایبند نبودن به اصول زندگی مشترک و طلاق‌های بی‌شمار بر اثر آشنایی با جنس مخالفِ دیگر و اعتنا نکردن به وضعیت کودکان، همه و همه حکایت از این دارد که استعمار نوین با روش جنگ نرم به مبارزه با فرهنگ و تمدنِ چندهزارساله‌ ایرانیان آمده و ابتدا هسته‌ اجتماع، یعنی خانواده و بعد، شخصیت زنان را که قلب این خانواده‌ها هستند، نشانه گرفته است.

تأثیر برنامه‌های ماهواره بر فرهنگ خانواده‌ها ناشی از قدرت نفوذ و تأثیرگذاری رسانه در جامعه است.رسانه‌های دیداری و شنیداری بخشی از منش و اخلاق افراد جامعه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.اگر خانواده‌ها به صورت مداوم و مستمر مخاطب برنامه‌های ماهواره باشند، قطعاً تأثیر بسیار عمیقی بر آنها خواهد گذاشت، بویژه دختر و پسر جوانی که آمادگی پذیرش افکار مختلف را دارند.شبکه‌های ماهواره‌ای با رویکرد تخریب فرهنگ کشورهای در حال توسعه، قصد دارند در برنامه‌های خود این رویکرد تخریبی را القا ‌کنند. تبلیغات سوء شبکه‌های ماهواره‌ای اثرات مخربی در اعتقادات، تفکرات، شخصیت و تربیت خانواده‌ها و بویژه زنان و جوانان دارند و افراد را از تفکرات و اعتقادت صحیح خود جدا می‌کنند. تمام هدف این برنامه‌ها نابودی سلامت فکر و رفتار افراد است.مشاهده دائم برنامه‌های نامناسب ماهواره افراد را دچار حالت مسخ شدگی و از دست رفتن عقلانیت می‌کند و خانواده‌های تحت الشعاع این برنامه‌ها از مسیر اصلی تربیتی خود که ریشه در مکتب اسلام دارد فاصله می‌گیرند.

اتخاذ سیاست واقع بینانه در برابر ماهواره

دشمنان کشور ما امروز به این نتیجه رسیده اند که راز اصلی پیروزی ها و شکست ناپذیری هایی که در مجموعه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، ذهن های هوشیار و هوشمند و دل های آگاه و مومنی است که وجود دارد و اینهاست که توانسته تاکنون از نظام مقدس کشورمان در برابر تهدیدات دشمن دفاع کند.دشمنان جمهوری اسلامی تلاش می کنند تا با توسل به هنجارهایی که حاکم است و ارزشهایی که خوب و بد کشورمان را تعریف می کنند و حتی الگوهای ذهنی که جامعه ما تحلیلش از جهان و انقلاب و جوانان بر اساس آن الگوها تثبیت شده، نفوذ و آن را می شکنند تا بتوانند الگوهای جدیدی را جایگزین الگوهای شناختی جامعه ما بکنند. ماهواره یکی از اصلی ترین ابزار های دشمن در راستای تحقق اهدافش در کشور ما است. به طوری که بیش از ۳۰ شبکه رادیویی و ۵۵ شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای فارسی زبان علیه ایران فعالند.شبکه‌های ماهواره‌ای به هیچ عنوان قصد پر کردن اوقات فراغت خانواده‌های ایرانی را ندارند بلکه می‌خواهند با جلب اعتماد خانواده‌های ایرانی آنها را به تماشای فیلم‌های خود دعوت کنند تا آنچه را که برنامه‌ریزی کرده به خورد مخاطبان خود دهند.آمار بالای طلاق و پایین آمدن سن ازدواج و یا کاهش آمار ازدواج در کشور از مضرات تماشای سریال‌های ماهواره‌ای است.

مدگرایی، نابود کردن ادبیات فارسی، مشروعیت بخشیدن به رفتارهای غربی، انکار وحی، زیر سئوال بردن شهادت، مهدویت و عاشورا از مهم‌ترین آثار مخرب دیگر برنامه‌های ماهواره‌ای است.ایجاد شبهه در دین اسلام، تبلیغ کالای بی‌کیفیت و ضایع کردن حق‌الناس در اتلاف وقت آنها برای صرف سریال‌های بی‌محتوای ماهواره‌ای نیز از دلایل دیگر آثار مخرب آن است. امروزه هالیوود با ۱۵ میلیارد دلار سود خالص سالانه ۷۸ درصد سینماهای جهان را پشتیبانی می‌کند. ترویج خشونت در فیلم‌ها حتی برنامه و کارتون‌هایی که برای کودکان ساخته می‌شود، سست کردن بنیان خانواده‌ها، افزایش آمار دختران فراری، تجاوز به عنف، افزایش طلاق، تنوع‌طلبی، هجوم فرهنگی، زدودن آموزه‌های دینی، تحقیر فرهنگ ملی، ترویج فرهنگ غربی، تخریب هویت ملی، تغییر تکنیک زندگی، ترویج برهنگی، رواج آزادی‌های بی‌قید و بند و صدها مورد دیگر از آثار مخرب ماهواره‌ها بر فرهنگ و جوانان این مرز و بوم است.

اما ما در برابر این هجوم گسترده چه باید بکنیم؟

بحث ماهواره و روند رو به رشد استفاده از آن متناسب با وضعیت و شرایط جهانی یک امر طبیعی و رخداد واقعی است که در سرعت تحولات و رشد تکنولوژی‌ها افراد جامعه نیازمند استفاده از دستگاه‌های ارتباطی متنوع و مختلف هستند. موضوع اصلی در بحث استفاده درست از تکنولوژی‌های جدید و برنامه‌های ماهواره‌ای است.یکی از مباحثی که از دیرباز در این زمینه مطرح است بحث ایجاد فرهنگ و ظرفیت درست در استفاده از ماهواره و برنامه‌های اینترنتی است به طوری که ما نمی‌توانیم با محدود کردن و یا اعمال سیاست ببند و بگیر مردم را از استفاده درست از این وسایل ارتباطی منع کنیم. نمی‌توان جلوی پخش این برنامه‌ها و تنوع گرایش به آن را گرفت اما آنچه بسیار مهم به نظر می‌رسد برای حفظ مصالح و منافع ملت باید هدف‌گذاری‌های خود را به سمتی ببریم تا خود مردم با اغنا شدن از برنامه‌های داخلی گرایش کمتری به شبکه‌های نامناسب و مستهجن داشته باشند. به دلیل گستردگی ابعاد فنی، علمی و فناوری علوم و فنون جدید بویژه رسانه‌های سهل‌الوصول و در اختیار مردم باید به گونه‌ای حرکت کنیم تا نه تنها ایجاد حساسیت در جامعه صورت نگیرد بلکه یک روشنگری واقعی نیز انجام شود.

ما باید به یک راهکار حقیقی و منسجم و معقولانه در مقابله با برخی مظاهر زشت تکنولوژی‌های نوین رسانه‌ای اقدام کنیم و با این حرکت خود توطئه دشمن را خوب شناخته و با اتخاذ سیاستی درست برای زهر آنها پاد‌زهر درست کنیم.

فرستادن دیدگاه »