اهداف شبکه ماهواره ای ضد دین

مدیر تیر ۱۳, ۱۳۹۴ ۰

اتخاذ راهبرد ایجاد وحدت در میان امت اسلامی و توجه به امر خطیر امت واحده که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) توجه ویژه ای به آن دارند؛ از جمله مواردی است که بدون شک برای غرب مسئله ساز می باشد.از جمله روندهایی که بیگانگان برای ایجاد شکاف و تفرقه اندازی در میان امت اسلامی و علی الخصوص اقوام شیعه و سنی ایران در پیش گرفته اند بهره گیری از تاثیرگذاری رسانه در این حوزه می باشد، چراکه به اذعان خودشان، تاثیر گذاری که رسانه در مدت کوتاهی دارد، چاپ و تکثیر هزاران هزار نوشته و کتاب در مدت طولانی نخواهد داشت.

شبهه پردازی و ضد تبلیغ با هدف ایجاد شکاف

استفاده از تکنیک های تبلیغاتی در راستای تاثیرگذاری بر قشری خاص، با شیوه های نرم و ابزارهایی که کشور سعودی و دیگر ایادی امریکا ،در این راه در اختیار این شبکه ها گذاشته اند، در بلند مدت می تواند سئوالات بی پاسخ فراوانی را برای مخاطبان عام در زمینه های مختلف به وجود آورد، که از جمله آنها عبارتند از مفاهیمی تحت عناوین: “حکومت اسلامی، ضرورت و وجوب حکومت اسلامی، ضمانت اجرای احکام اسلامی در حکومت، امکان پذیری جمع میان شیعه و سنی ، شبهه در اصول تفکر شیعی، کمرنگ نمودن نقش اهل بیت در تاریخ اسلام، نشر اکاذیب ذیل موضوع تاریخ اسلام، مخدوش نمودن چهره علمای تشیع در اذهان عمومی و…” اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، تلاش این رسانه ها برای بسط و گسترش موضوع شبهه سازی و شبهه آفرینی در موضوعات گسترده ذیل مبانی مذهبی در میان اقشار مختلف جامعه می باشد.

ورود این شبهات به بطن اذهان جامعه و از طرفی بی پاسخ ماندن آنها در ذهن مخاطبین امری است که بی تردید منتج به انحراف از اصول اعتقادی در طولانی مدت و “موجب جدایی و افتراق هر چه بیشتر گروهها و خطوط فکری شیعه و سنی” در جامعه اسلامی می گردد.

تاسیس شبکه های ماهواره ای با هدفگزاری بلند مدت

در راستای شبهه سازی، شبکه های تازه تاسیس “وصال فارسی و کلمه” و همینطور، دیگر شبکه های وهابی فعال در این حوزه تمام تلاش خود را بر موضوع مذکور متمرکز نموده اند.

البته آنچه که در ظاهر شاهد آن هستیم، اظهار تقید موسسان این شبکه های فارسی زبان در خصوص این موضوع است که؛ “هدف کلی از راه اندازی این شبکه ها، صرفا تقدیم عقیده خود مبنی بر قرآن و سنت است” اما در حقیقت آنچه که در حال اجرا و انجام است چیزی غیر از این است؛ در این خصوص مشاهده می کنیم؛ این شبکه با قرار دادن خود در حیطه اهل سنت و چسباندن عنوان “تریبون اهل سنت فارسی زبان” به خود، در مرام نامه اش می آورد” اهل سنت در شبکۀ وصال با توجه با عقیدۀ پاک و مرام صادقانه ای که دارند ، جز خدمت به جامعۀ بشری و عموم هموطنان و همزبانانی که حرفشان را می فهمند؛ جز تقدیم و معرفی عقیدۀ پاک و زلال خود که مبنی بر قرآن و سنت صحیح رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و عقل و فطرت سالم و برهان و استدلال محکم و صادقانه با فهم پیشگامان امت به شمول صحابه و اهل بیت گرامی آنحضرت صلی الله علیه و آله و سلم است هیچ طرح و برنامۀ دیگری ندارند.”

بر خلاف آنچه چهره ی متظاهر و ظاهرالخیر برنامه هایی که از شبکه فارسی زبان وصال پخش می شود؛ “أبو منتصر بلوچی” که سرسپرده کشور سعودی بوده و از منابع مالی وهابیت تامین می شود، به عنوان دست اندر کار راه اندازی شبکه وصال، درادعاهای خود گفت: ما نمی خواهیم جنگ طایفه ای بر انگیزیم! بلکه می خواهیم مثل دیگر ملت ها با امنیت و آزادی زندگی کنیم!

تلاش جهت تخریب وجهه اهل سنت عزیز داخل ایران

جالب توجه است؛ آنچه که از آن به عنوان اهل سنت یاد می شود، چیزی غیر از عقاید پر از حقد و بغض و غضب وهابیت نیست، بی تردید با توجه به آنچه در این شبکه برای مسلمانان فارسی زبان روایت می شود اهل سنت عزیز کشورمان کاملا از این عقاید و تقیدات متعصبانه و کورکورانه مبری هستند. چراکه در بسیاری از نقاط کشور شیعه و سنی در معیت یکدیگر به شکلی مسالمت آمیز و با علاقه در حال سپری نمودن لحظات هستند.

در این میان آنچه دارای اهمیت فراوان است اینکه؛ با توجه به نقاط مورد سوء استفاده در این شبکه ها و بهره گیری این محافل خبری، از بیانات علمای شیعه و سخنرانی های روحانیون و مطلعان، علی الخصوص در حوزه های دینی و مذهبی ، اشخاص فعال در این حوزه باید توجه خود را به این موضوع گسیل دارند که ؛ “بلاشک هرآنچه که توسط این عزیزان در مواقع عصبیت یا عصبانیت ، با منظور و یا بدون هدف خاص بیان می شود ، مورد رصد این شبکه ها قرار گرفته و با توجه به هدف گذاری های بلند مدت، به شکلی مقطعی و فرسایشی مورد تحریف و استفاده ابزاری در جهت تفرقه افکنی قرار می گیرد.”

لزوم توجه سازمان ها و نهاد های ذیربط به این امر:

– سازمان صدا و سیما

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید توجه خاص خود را به این موضو ع معطوف دارد.
چرا که بدون تردید آنچه که می تواند پاسخ برای یک رسانه ضد فرهنگی داشته باشد و آنچه می تواند در پاسخ گویی به شبهه افکنی یک رسانه تصویری اثرگذار باشد و تهدید های ضد دینی آن را باطل نماید، فقط تاسیس و برنامه سازی تصویری و ایجاد شبکه های برون مرزی فعال در این حوزه ها می باشد.

البته مسلم است که تاسیس یک شبکه ماهواره ای که صرفا به مسایل مذهبی و آموزه های قرآنی و سنت و اهل بیت به شکلی خشک و نا منعطف بپردازد ، حتما از لحاظ کیفیت و درصد جذب مخاطب، دچار کاستی هایی خواهد گردید ، چراکه امروز فقط جذابیت ها ی فرهنگی است که می تواند اثرگذار باشد.

تاسیس شبکه های ماهواره ای برون مرزی با زبان های بین المللی و فارسی، با هدف تامین وحدت اسلامی در میان اقشار مختلف ، می تواند چاره ای باشد برای اینکه توانمندی خنثی سازی اهداف شوم این شبکه و شبکه هایی از این دست فراهم گردد.

– سازمان تبلیغات اسلامی

جهت استحضار دستگاههای مسئول در حوزه های تبلیغی و ترویجی جمهوری اسلامی و آشنایی بیشتر با این شبکه های ضد فرهنگی و ضد دینی لازم دانستم به ذکر این موضوع که ؛ شبکه فارسی وصال ، زاده ی شبکه ماهواره ای “الوصال” کویت ، از منابع مالی وهابیت تغذیه نموده و به درخواست و پیشنهاد ” عبدالرحیم ملا زاده ” تاسیس گردیده و هم اکنون مشغول به فعالیت است. ملازاده از ایران سالها پیش به کویت پناهنده شده و از توهین به تمام ارکان جمهوری اسلامی پرهیز نمی کند. او در گفت و گوی خود با شبکه الوصال کویت آورده است ” شبکه «وصال فارسی» می تواند از هزاران مسجد و منبر تأثیر بیشتری داشته باشد” او همچنین افزوده است ” بزرگ ترین جهاد، جهاد زبانی است و تأثیری که یک شبکه ماهواره ای در مدت پنج سال می تواند داشته باشد، از ۵۰۰ سال فعالیت و تبلیغ عادی بیشتر است”.

باید یاد آور شویم یکی از مهم ترین دستگاههایی که به عنوان ارگانی با نقش بازدارندگی در حوزه شبهه افکنی درزمینه مذهبی، باید نقش فعال از خود نشان دهد ، سازمان تبلیغات اسلامی است. به نظر میرسد گسیل داشتن مروجان دینی و راه اندازی سایت اینترنتی پیرامون عقاید وحدت گرایانه شیعه شاید به کمک شایان توجهی در زمینه پاسخگویی و تشهیذ اذهان عموم در حوزه های دینی نینجامد.

سازمان مزبور به عنوان یکی از ارگان هایی که در زمینه های دینی کشور مسئولیت سنگینی دارد باید عنایت داشته باشد که، هزینه نمودن میلیاردها تومان در زمینه” فیلترینگ سایت های اینترنتی”در کشور، در کنار عدم توجه کافی به برنامه هایی که از طریق ماهواره در سراسر کشور قابل دریافت است، موضوعی متناقض، غیر قابل جمع و در تعارض با اهداف بلند مدت و راهبردی و کلان کل نظام خواهد بود. چرا که اگر شبکه های مجازی می تواند تاثیری بر ذهن و اندیشه ی اقشار و جوانان داشته باشد ، بلاشک شبکه های ماهواره ای که در زمینه های بنیادین با ماهیت ضد تبلیغی ، فعالند نیز می تواند تاثیرگذاری فراتر از سایت ها در فضای مجازی داشته باشد.

لذا بر این دستگاهها که می بایست در حوزه های دینی فعال باشند واجب و لازم است تا به خوبی با فعالیت های این محافل خبری و شایعه پرداز به مقابله بپردازند. البته به نظر می رسد امروزه آنچه که از آن می توان به عنوان فعالیت فرهنگی و مذهبی نام برد، حتما فعالیتی است که به روز بوده و پیرامون فناوری ها و تاثیرگزاری هایی که به مقتضای هر زمانی پدید می آید بی توجه نباشد.

هدف اصلی شبکه های ضد تبلیغی فارسی زبان

به هر تقدیر آنچه مسلم است اینکه، اهداف اصلی این شبکه ها تضعیف و نابودی باورهای شیعی و ایجاد تفرقه در میان امت واحده و جدایی میان مذاهب است.

البته راهبردهای یکسو گرایانه و فارغ از بی طرفی موجب گردیده تا این شبکه ها از ظلمی که بر شیعیان یمن و عربستان و یا برخی از سرزمین های اسلامی روا داشته می شود هرگز ذکری ننموده و حتی از شیعیان به عنوان “دعوتگران به جهنم” و “مرده پرستان” یاد می شود، حتی در مصاحبه ابو منتصر بلوچی ( ملازاده ) عنوان می شود” اهل سنت در ایران آرزو می کنند شرایطی را که شیعیان در عربستان سعودی دارند، آنها در ایران داشته باشند” در حالیکه در عربستان، شیعیان حتی از حقوقی مانند تملک یک مغازه محقر و یا ظریف ترین فعالیت فرهنگی و اقتصادی هم برخوردار نیستند.

البته از این دست اکاذیب و اهانت ها به ساحت شیعیان، در برنامه های فرمایشی و جهت دار وصال فارسی و کلمه ، بسیار است، برای مثال؛ مجددا در یکی از برنامه های وصال، ملازاده به عنوان مجری وهابی این شبکه، اظهار داشت:”دجال آخر الزمانی ،ادعای خدایی می کند. ویژگی های دجال همانند امام زمان(ع) شیعیان است، چرا که شیعیان معتقدند امام زمانشان دارای ولایت تکوینی است”

فرستادن دیدگاه »